fbpx

10 błędów początkującego blogera

Oto 10 najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących blogerów. Czyli co utrudnia Tobie odniesienie sukcesu w blogosferze. Pomagamy, radzimy, uczymy. Zobacz co robić i czego nie robić na początku przygody z blogami.

Na początku zawsze pojawiają się błędy i zagrożenia. Warto jednak zadbać o to by tych błędów nie popełniać. Zapraszamy do poznania 10 najpopularniejszych błędów blogerów.

Niniejsza lista powstała oczywiście na bazie własnych i cudzych doświadczeń. Opisujemy je tutaj ku przestrodze.

1. Piszesz o sprawach na których się nie znasz

Ważne aby pisać blog o rzeczach i sprawach, na których się znamy. Jeśli brakuje nam wiedzy chociaż początkowej, trudniej będzie zachować realizm oraz tworzyć rzetelne publikacje. Nie uda się prowadzić dobrego bloga o skokach spadochronowych jeśli samemu się nie skacze ze spadochronem.

Nie jest istotny temat bloga, istotna jest znajomość tego tematu. Możesz w blogu pisać o nauce jakiegoś tematu i rozwijać blog wraz ze wzrostem swojej wiedzy. Musisz tworzyć blog rzetelnie i interesująco.

2. Prowadzisz blog w złej niszy

Wybór niszy i sprawdzenie rynku to jest bardzo ważny element budowy bloga. Gdy dobrze wybierzemy niszę to może uda się zbudować coś wielkiego. Źle wybrana nisza i rynek to 100% szansy na porażkę.

Jeszcze przed zakupem domeny i hostingu poświęć kilka tygodni lub miesięcy na analizę tematyki oraz niszy, w którą uderzasz. Jest to jeden z najważniejszych elementów całej układanki.

3. Brakuje Tobie pasji i chęci

Często kupujemy pod wpływem emocji. Tak samo powstaje wiele blogów. Osoby zapalają się do prowadzenia bloga, bo ktoś na tej tematyce odniósł wielki sukces finansowy. Po jakimś czasie tracisz chęć do pisania o tematach, które Ciebie nie pasjonują.

Bardzo ważnym elementem, jest tworzenie treści z pasji. Jeśli masz hobby, które kochasz warto rozważyć założenie bloga właśnie o tym hobby.

Dobra rada – pisz o sprawach, które kochasz i możesz o nich opowiadać godzinami. Przełoży się to na sukces.

4. Nie masz planu

Coś o tym wiemy. Na początku, też nie planowaliśmy swoich działań jako blogerzy. Dziś prowadzimy blogi w oparciu o naszą osobistą mapę działań. Wszystkie wpisy, spotkania, reklamy i promocje tworzymy zgodnie z naszym planem.

Już dziś zaplanuj co zrobić na swoim blogu w najbliższym miesiącu, 3 miesiącach, 1 roku. Ten plan, pomoże w prowadzeniu naszego projektu zgodnie ze wcześniejszymi założeniami. To naprawdę pomaga! Zrób plan już dziś!

5. Nie reklamujesz swojego bloga

Reklama jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na popularność i sukces finansowy. Jeśli nikt, nie może znaleźć Twojego bloga to jak możesz odnieść sukces? Pomyśl gdzie możesz zareklamować swój blog? Czy będzie to współpraca z innymi blogerami a może wykupisz miejsce na stronach tematycznych.

Warto rozważyć zarówno reklamę darmową jak i płatną. Pamiętaj, że im więcej osób odwiedza stronę, tym łatwiej jest uzyskać profity z prowadzenia bloga.

6. Kopiujesz blog kogoś innego

Czemu nie odnoszę sukcesu, skoro robię tak samo jak ten znany bloger? Właśnie, dla tego, że kopiujesz czyjąś naturalność. Trzeba znaleźć swój sposób na zainteresowanie i oryginalność. Nie warto kopiować pomysłów od innych. To co działa u Twojego konkurenta prawdopodobnie nie zadziała u Ciebie.

Warto pomyśleć, czym wyróżnimy się na tle konkurencji. Jak postrzegają nas inni oraz jak chcemy by nasza treść wpływała na czytelnika. Co przemawia na Twoją przewagę i dlaczego tak jest?

Dobra rada – bądź naturalny i rzetelny. Dziel się doświadczeniem oraz zainteresuj swojego czytelnika

6. Nie udzielasz się na Socialach

Social Media to istotny element. Wiąże się z punktem 5 (Reklama), ale jednocześnie daj Tobie niesamowite narzędzie – bezpośredni kontakt z czytelnikami.

Instagram, Facebook, Youtube a może LinedIn? Zdecyduj się na prowadzenie jednego lub wielu kanałów marketingowych, by promować swój blog. My korzystamy z kilku kanałów, gdzie informujemy o naszych nowościach. Te kanały generują ruch, który przekłada się na rozpoznawanie naszej strony.

Pomyśl, które platformy będą najlepsze dla Ciebie i tam się udzielaj.

7. Twoja strona nie jest bezpieczna

Musisz na początku zadbać o bezpieczeństwo Twojego bloga. Zabezpiecz stronę w odpowiedni sposób, by zminimalizować ryzyko ataku. W najlepszym wypadku, stracisz blog i dane w najgorszym, będziesz bramką do rozsyłania spamu. Nie tylko dostaniesz ban od Google ale Twoja strona już nigdy, może się nie podnieść pod obecną domeną.

Zrób co jakiś czas kopie bezpieczeństwa. Dbaj o zabezpieczenie strony oraz korzystaj tylko z dodatków pobranych z pewnych źródeł.

8. Nie pilnujesz kosztów

Bardzo łatwo na początku wpaść w spiralę zakupów. Chcemy wszystko co najlepsze, wierząc w odniesienie niesamowitego sukcesu. Znasz to? My znamy… wielokrotnie, inwestowaliśmy w zły produkt bez przemyślenia naszych działań. Wydawało się, że nie może się nie udać… potem rzeczywistość zbijała nas z tropu.

Pilnuj kosztów prowadzenia bloga. Możesz zrobić sobie zestawienie zysków i strat w excelu. Po jednej stronie zapisz wszystkie swoje wydatki na blog. Po drugiej stronie zapisz ile udało się na blogu zarobić pieniędzy. Jeśli jesteś na minusie, znaczy, że musisz coś zmienić.

Dobra rada – analizuj i pilnuj wydatków. Pracuj nad zyskiem, ale nie rezygnuj ze swoich przekonań.

9. Nie przywiązujesz wagi do szczegółów

Blog powinien być atrakcyjny dla oka. Piękne rzeczy się sprzedają dużo szybciej. Strony ładne, proste dają odwiedzającym większą przyjemność z czytania. Już na samym początku przemyśl wygląd swojej strony. Jeśli nie masz doświadczenia, skorzystaj z usług specjalisty.

Prawdziwi blogerzy przywiązują uwagę do szczegółów oraz prezentacji. I nie mówimy, tu o najpiękniejszym szablonie strony. Mówimy o ogólnym odczuciu podczas czytania i przeglądania strony. Spraw by Twoi czytelnicy chcieli do Ciebie wracać każdego dnia.

10. Brakuje Tobie cierpliwości

Czyli nie poddawaj się! Blogerem być, nie jest łatwo. Nie wszyscy odnoszą sukces po pierwszym miesiącu działania. Wiele osób, nie odnosi sukcesu nawet po roku. Tylko osoby wytrwałe i zdeterminowane dopną swego. Nie ma czegoś takiego jak “złoty środek”. Nikt, nie sprzeda Tobie “przepisu na sukces”. Ten przepis trzeba odnaleźć samemu.

Bonus 11. Pisz regularnie

Zaplanuj sobie ile wpisów chcesz dodać w ciągu miesiąca. Może to być 1 wpis tygodniowo, czyli 4 miesięcznie albo może to być większa liczba. Warto stworzyć plan z tematami do opublikowania. Można to zrobić albo w kalendarzu albo za pomocą specjalnych kart.

Ważne, by dodawać artykuły regularnie i nie zapominać o promowaniu ich wśród Twoich czytelników. Osoby powracające na stronę kochają znaleźć na niej nowe treści.

Zobacz również:

Zostań ekspertem w swojej branży – mini poradnik

.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *