fbpx

10 sposobów zarabiania na blogu

Czemu napisałeś kolejny artykuł o zarabianiu na blogu? Bo o to często mnie pytacie, czy da się zarabiać na blogu i jak to robić. Oto wybrane, przetestowane i działające sposoby na zarabianie na blogu.

Zarabianie na blogu dla odpornych

Zarabianie na blogu nie jest proste. Jeśli oczekujesz porady, że wszystko będzie “pięknie i prosto” to niestety nie mam złotego środka na zarabianie. Zresztą 100% pomysłów na tak zwane “szybkie zarabianie” to sposób na zarabianie dla osoby, która te pomysły promuje. Kolejny MLM, magiczna różdżka dobrobytu i pełna ściema…

Oto sposoby bardziej lub mniej działające. Wszystko zależy od Twojego bloga, sposobu jego prowadzenia oraz ilości pracy, jaką poświęcasz na promocję “elementów” generujących zysk.

Planowanie form zarobków powinniśmy już wstępnie zaplanować podczas wyboru pomysłu na bloga… poniżej ciekawe i sprawdzone formy zarabiania na blogu:

1. Programy Partnerskie (Afiliacyjne)

Programy promocyjne produkty innych firm/osób. Zarabiamy w nich na polecaniu usług, a raczej przekazaniu klienta. Udostępniasz miejsce na swojej stronie na linki lub bannery a w zamian, jeśli ktoś z Twojego polecenia kupi produkt otrzymujesz zapłatę.

Nie dajcie się nabrać, na pomysły, że Afiliacja jest dla początkującego blogera. By zachęcić kogoś, do zakupu produktu trzeba być raczej Influencerem a nie “mini blogerem”. Czasem, coś się sprzeda, ale jest to idealne narzędzie dla blogów z bardzo dużym ruchem oraz znaną marką.

 • Trudność zarabiania: Średnia do Duża
 • Zysk: 10-50% zamówienia
 • Zarabianie: Jednorazowo (lub w formie % od stałego klienta)

2. Publikacja informacji PR

W świecie reklamy i informacji PR (Press Release) mamy możliwość zdobycia drobnej zapłaty lub rozliczenia barterowego (otrzymujemy produkt za reklamę). Zarabiamy albo realizując płatne publikacje informacji PR (tylko dla dużych blogerów) lub możemy wynegocjować dla siebie fant, który możemy zatrzymać lub potem sprzedać.

Należy pamiętać, że treść informacji PR nie jest treścią unikalną, co negatywnie wpływa na nasze naturalne pozycjonowanie. Zdrowo jest publikowanie maksymalnie 1-2 treści miesięcznie przy założeniu, że dodajemy co najmniej 10 własnych publikacji.

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: mały lub to co zarobimy ze sprzedaży przedmiotów od agencji PR
 • Zarabianie: Jednorazowo

3. Artykuły sponsorowane

Zarabiamy publikując artykuły przygotowane wyłącznie na naszą stronę. Tu zarobki są różne, wszystko zależy od tematyki bloga oraz jego popularności. Spokojnie po 1-2 latach prowadzenia bloga, możemy dostać zleceń na 5-10 publikacji miesięcznie.

Gdy stajesz się influencerem / influencerką, stawki za artykuły sponsorowane rosną. Najlepsi polscy blogerzy dostają kwoty nawet liczone w dziesiątkach tysięcy za jeden wpis. Ale spokojnie, nim dojdziemy do takiego poziomu jest przed nami jeszcze sporo pracy.

Aktualnie artykuły sponsorowane to jedna z ciekawszych form reklamowych dla potencjalnego klienta. Trzeba tylko posiadać dobrze prowadzony i wypromowany blog w Polskiej Blogosferze.

 • Trudność zarabiania: Średnia
 • Zysk: zróżnicowany
 • Zarabianie: Jednorazowo

4. Współpraca z markami

Gdy Twój blog odnosi sukces, pojawiają się różne formy współpracy ze znanymi markami. Może to być przeprowadzenie testów, prezentacja produktów czy zrobienie dużego projektu internetowego dla danej marki.

Jest to jedna z najlepiej płatnych form reklamowych. Najlepsi blogerzy w Polsce współpracując z topowymi markami, potrafią pracować w ciągu roku tylko z jednym – dwoma markami a wynagrodzenia są naprawdę bardzo wysokie.

Pojedyncze publikacje mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Sama współpraca jest jedną z najtrudniejszych form zarabiania. Nie wszystkie, propozycje udaje się dopiąć i zrealizować. Czasami, przygotowanie samych projektów, może zajmować kilka miesięcy naszego życia (a nawet lat).

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: Duży
 • Zarabianie: Jednorazowo/Stała współpraca/Projekt czasowy

5. Reklama w Google AdSense

Sieć reklamowa Google AdSense, daje nam możliwość zarabiać, poprzez udostępnianie miejsca na naszym blogu pod reklamy graficzne i kontekstowe klientów. Mogą to być zarówno reklamy w formie bannerów reklamowych ale również treści kontekstowej czy linków.

Reklamy Google, działają nie tylko na treści samego bloga, ale przede wszystkim publikują reklamy, przygotowane pod osobę oglądającą. Z jednej, strony Google, sam przedstawia reklamy, które mogą być częściej klikane, jednak z drugiej strony nie mamy wpływu, co oglądający widzi na reklamach. Jest to aktualnie, coraz mniej używana forma “reklamy”.

Otrzymujemy należność, gdy nasz odwiedzający kliknie w reklamę partnera. Aktualnie, zarabianie może być utrudnione przez takie programy jak Ad Block. By na reklamach Google AdSense, zarobić dużo nasz blog, musi generować naprawdę wielkie ilości w ruchu.

 • Trudność zarabiania: Średnia
 • Zysk: Bardzo mały / mały
 • Zarabianie: Jednorazowo (za kliknięcie)

6. Sprzedaż produktów fizycznych

Na naszym blogu, możemy zarabiać przez sprzedaż produktów fizycznych. Ilość możliwości, jest nieograniczona. Tylko od nas zależy, z jaką tematyką i branżą (lub branżami) będzie związany blog. Już podczas projektowania Briefu Bloga, możemy zdecydować czy i jakie produkty będziemy chcieli sprzedawać naszym czytelnikom.

Sprzedaż produktów z własnym magazynem, może być na początku trudne do zorganizowania, ale wraz ze wzrostem bloga, można rozwijać kategorie produktów oraz nasz magazyn.

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: zróżnicowany
 • Zarabianie: Jednorazowo

7. Dropshipping

Dropshipping, to sprzedaż produktów fizycznych, których nie mamy fizycznie na magazynie oraz nie musimy organizować wysyłki tych produktów. Po naszej stronie, jest tylko przedstawienie oferty oraz zadbanie o płatności.

Zasadniczą zaletą dropshippingu jest brak konieczności inwestowania dużych środków finansowych w towar oraz przestrzeń magazynową. Wszystkie produkty znajdują się w magazynie dostawcy, a ty kupujesz od niego tylko te, które wysyła w Twoim imieniu do klienta końcowego.

Biznes ten bazuje na zaufaniu do naszego partnera, że produkty, które sprzedajemy są dobrej jakości oraz proces realizacji zamówienia przebiega szybko.

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: zróżnicowany (bazuje na marży)
 • Zarabianie: Jednorazowo

8. Sprzedaż produktów wirtualnych

Do sprzedaży produktów wirtualnych, nie potrzebujemy, żadnych specjalistycznych rozwiązań (przeważnie), dodatkowo odchodzi nam problem magazynu czy nawet biura. Może to być sprzedaż plików muzycznych, ebooków, grafik i zdjęć czy innych form wirtualnych.

Możemy sprzedawać niezliczone ilości ciekawych produktów wirtualnych i tylko od nas zależy, ile tych produktów zaproponujemy. Oczywiście, dodatkowym ograniczeniem może być hosting i sama platforma sprzedażowa, gdy zdecydujemy się sprzedawać wielkie ilości produktów, ale nie wiąże się to z fizyczną firmą.

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: zróżnicowany
 • Zarabianie: Jednorazowo

9. Sprzedaż Kursów on-line

Kursy ach te kursy, to aktualnie jeden z ciekawszych rynków w internecie. Rozwija się niesamowicie prężnie, a same kursy on-line oferują rozwój bez wychodzenia z domu.

Przygotowanie dobrego kursu nie jest proste ani tanie, niemniej pozwala zarobić znacznie większe sumy pieniędzy oraz zbudować wierną liczbę odbiorców, którzy kupią kolejne kursy.

Kursy powinny być obszerniejsze, niż książka ale również powinny być przedstawione w sposób adekwatny do wiedzy odbiorców. Inne kursy, stworzymy dla osób początkujących a inne dla zaawansowanych. Dobrym dodatkiem do kursu są materiały Video i Audio. Dobra grafika, również będzie przydatna.

Raz przygotowany kurs, daje powtarzalność i nie zużywa się wraz z liczbą zapisanych kursantów. Może to być dobrą alternatywą dla indywidualnych video-konferencji, jeśli zagadnienie i temat się stale powtarza.

 • Trudność zarabiania: Średnia
 • Zysk: zróżnicowany
 • Zarabianie: Jednorazowo / Dostęp czasowy / Crosseling

10. Sprzedaż usług konsultingowych

Gdy jesteś Coachem lub ekspertem w danej branży, blog świetnie się sprawdzi w roli sprzedawcy Twoich usług konsultingu indywidualnego. Konsulting możesz prowadzić on-line, a blog tu się nada zarówno jako narzędzie promocyjne ale również platforma do planowania dat konsultacji.

Podczas oferowania konsultingu, nasz blog jednocześnie stanowi źródło informacji o prowadzącym jak i możemy pokusić się o udostępnianie darmowych publikacji poradnikowych.

Ilość przeprowadzonych konsultacji, będzie zależała od naszej marki osobistej oraz jakości samych konsultacji. Działa na zasadzie poleceń oraz opinii naszych dotychczasowych klientów.

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: wysoki
 • Zarabianie: Jednorazowo / Dostęp czasowy

11. Dostęp do lekcji video (live)| Bonus

Bardzo fajne narzędzie do generowania unikalnej wartości na zasadzie udostępniania spotkań live poprzez video. To taka hybryda pomiędzy kursami, materiałem video a konsultingiem. Świetnie się sprawdza, np podczas medytacji czy rozwoju osobistego.

Prelekcje LIVE, pozwalają na interakcję z odbiorcami, co również pomaga w samym dopasowaniu treści i zajęć do danych odbiorców. Lekcje on-line, również zyskują coraz większą liczbę użytkowników. Można na ich bazie generować zarobki systematycznie (okresowo np. raz w tygodniu, lub płatność z góry za określony okres np. dostęp 3 miesięczny).

 • Trudność zarabiania: Duża
 • Zysk: wysoki
 • Zarabianie: Jednorazowo / Dostęp czasowy
.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *