fbpx

Blog osobisty jako narzędzie poszukiwania pracy

Gdy szukasz dobrej pracy, warto rozważyć uruchomienie bloga osobistego. To narzędzie, dzięki któremu łatwiej zaprezentujesz się swojemu przyszłemu pracodawcy, oraz pokażesz swoje mocne strony. Taki blog, świetnie uzupełni Twoje CV!

Blog osobisty pomaga w zaprezentowaniu siebie… a to wszystko bez stresu, w miłej atmosferze.

Swój blog możesz prowadzić wszędzie, czy to siedząc w domu, kawiarni czy w parku. Tak na prawdę, nie istotne jest miejsce, a treści jakimi chcesz się podzielić ze swoimi czytelnikami oraz potencjalnym pracodawcą.

Budując bloga osobistego pokazujesz, że jesteś osobą…

  • odważną – nie każdy ma odwagę pisać bloga. Ale również, nie każdy jest na tyle zdeterminowanym, by tworzyć swoją przyszłość dzięki świetnym artykułom.
  • utalentowaną – coraz lepsze treści, przychodzą wraz z pisaniem. Nikt, się nie urodził świetnym copywriterem, blogerem i influencerem. (no może z wyjątkiem, dzieci sław bazujących na popularności rodziców)
  • otwartą – na nowe wyzwania i okazje. Blog, może stać się okazją do zrobienia czegoś nowego a nawet przejścia do pracy zawodowej jako bloger.
  • Jesteś trendy – blogi i content marketing (marketing treści), to aktualnie jedno z ważniejszych narzędzi marketingowym on-line. Prowadząc, bloga stajesz się twórcą nowych mediów. Fajnie co?
  • budującą kompetencje – bo prowadzenie bloga, praca z systemem CMS to świetna umiejętność, która może się przydać w kolejnej pracy. Idąc na rozmowę o pracę, możesz pochwalić się swoją wiedzą na temat tworzenia treści i znajomości prowadzenia stron. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo prowadzić stronę nowej firmy. A może uda się nadzorować cały dział strony firmowej, kto wie?

Odważną, bo piszesz treści dostępne dla wszystkich, utalentowaną bo nie boisz się wyzwań, otwartą bo dzielisz się wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Jak prowadzić blog osobisty?

Na pewno sumiennie. Pisz minimum 1-2 wpisy w tygodniu. Możesz pisać o swoim hobby, lub o branży w której szukasz pracy. Pisanie o branży IT, gdy chce się zdobyć pracę informatyka, jest dobrym pomysłem. Oczywiście, pogłębiaj swoją wiedzę, ucz się nowych rzeczy oraz pisz w formie poradnikowej.

Jeśli nie masz wyspecjalizowanej wiedzy, blog będzie dobrym motywatorem do nauki. Nie chcesz prowadzić bloga, na którym wpisy nie są zgodne z prawdą lub wprowadzają czytelnika w błąd.

W pewnym momencie, pisanie bloga stanie się nie tylko obowiązkiem, ale pasją i świetnym sposobem na budowanie swojej auto-prezencji. Content Marketing (marketing treści), jest aktualnie jednym z najlepszych sposobów na marketing online. Czemu, tego sposobu masz nie wykorzystać do promowania swojej osoby?

Nie tylko blog, będzie działał w tym momencie, będzie on działał również w przyszłości. Treści, na blogu im dłużej znajdują się on-line, tym większą popularność generują. Założenie bloga dziś, może być wstępem do znalezienia pracy marzeń za kilka miesięcy lub lat.

To inwestycja w przyszłość oraz własny rozwój. To nowatorski, sposób na szukanie pracy. Ale, wszystko co nowatorskie, prędzej czy później przynosi wielkie wyniki. A może, właśnie blogowanie będzie Twoją “wymarzoną pracą”, która przyniesie pieniądze, satysfakcję oraz wiele nowych możliwości.

Hobby w CV… hobby na blogu!

W swoim CV piszesz o swoich zainteresowaniach. Gdy masz hobby, które kochasz warto się tym pochwalić. Gdy szukasz pracy w branży, z którą łączy się Twoje hobby dużo łatwiej przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.

Oczywiście, nie pisz na siłę o hobby, które ciebie wcale nie interesuje. Trzeba być naturalnym. Gdy piszesz o czymś co kochasz samo pisanie idzie łatwo i błyskawicznie.

Dodatkowo, wiele internetowych blogów odniosło wielkie sukcesy finansowe i zasięgowe, właśnie pisząc o hobby. To może być wszystko, może być związane z Twoją pracą (lub, tą jakiej szukasz), ale również może doprowadzić do wielu niesamowitych ofert na współpracę.

A może chcesz pracować w Social Mediach? Jeśli, tak to możesz uczyć się wszystkiego nowego o działaniu na platformach społecznościowych. Potem, testować te rozwiązania np. na swoim blogowym lub osobistym profilu. Zbierać doświadczenie ale również opisywać jak dane strategie się dla Ciebie sprawdzały.

Prędzej czy później, na Twojego bloga zaczną zaglądać osoby z branży. To może być świetnym sposobem, na znalezienie nowej pracy w Agencji Social Mediowej a nawet sposób, na założenie własnej agencji i pozyskanie klientów.

Mały krok w postaci bloga, może zaowocować wielkimi możliwościami zatrudnienia w przyszłości. Pamiętaj, piszesz i prowadzisz bloga by uzyskać przewagę w przyszłości, nie za dwa tygodnie.

Chwal się blogiem

Pokaż, że masz swój blog tematyczny. Jeśli wiąże się on z branżą, w której chcesz pracować zaproś w swoim CV oraz liście motywacyjnym na bloga. Oczywiście, gdy już dostaniesz prace, warto dalej prowadzić blog i może czasem przemycić do treści odrobinę informacji o Twojej firmie i produktach. Na pewno nie zaszkodzi, pomóc swojej nowej firmie w budowaniu prestiżu i rozpoznawalności.

Posty z bloga, dodawaj na kanały społecznościowe. Jeśli, chcesz pracować w jakiejś branży, twórz artykuły branżowe i umieszczaj je na Linkedin. Dobrym kanałem, również może okazać się Facebook a nawet YouTube, gdy masz możliwość robienia filmów.

Działa to w prosty sposób. Blog prezentuje Ciebie – jest promowany w kanałach społecznościowy – kanały społecznościowe, przeglądają specjaliści HR oraz firmy. A gdy firmy, zobaczą, że robisz coś fajnego to może same się zgłoszą z ciekawą ofertą pracy.

Warto mieć wspólne zainteresowania z firmą i szefem

A więc masz upatrzone firmy do których chcesz wysłać CV? Warto sprawdzić, czy uda się znaleźć szefa lub specjalistę od HR w social mediach. Firmy, często przeszukują informacje o potencjalnych kandydatach na Facebook’u i innych mediach społecznościowych. Nic nie szkodzi byśmy zrobili to samo.

Zobacz czym się interesują osobiście, jeśli wasze hobby się pokrywa, jesteś do przodu! Często rozmowa o pracę zaczyna się standardowo a kończy rozmową o wspólnym hobby. Pracodawcy naprawdę lubią osoby, z którymi mogą się identyfikować np. poprzez zainteresowania. To nic dziwnego, gdy stoisz z szefem na korytarzu i rozmawiacie np. o nurkowaniu. Gdy oczywiście oboje kochacie nurkować 😉

Prezentuj swoje silne strony…

Nie chodzi o chwalenie się. Tego nie powinniśmy robić, ale warto pokazać w czym jesteśmy dobrzy. Gdy umiemy utrzymać porządek w miejscu pracy, napiszmy o tym artykuł, gdy mamy świetne pomysły na promocję, przedstawmy je w kolejnym artykule.

Czasem możesz się mylić, ale nie ma osób nieomylnych. Nawet jeśli twój pomysł, był już przetestowany przez firmę, może to nadal pokazać Twój dryg do rozwiązywania problemów.

Tworząc treści specjalistyczne, poradnikowe prezentujesz swoją wiedzę. Pokazując, jak rozwiązać dany problem od A do Z, pokazujesz jak rozwiązujesz problemy. A gdy zrobisz, treść o wyszukanych ważnych informacjach branżowych, pokazujesz, że umiesz robić reaserch.

To tylko kilka przykładów. Spisz, swoje silne strony i zobacz, jak możesz je wykorzystać w blogowaniu oraz znalezieniu pracy marzeń! Tylko od Ciebie, zależy w jaki sposób, poprowadzisz bloga i do jakich efektów dojdziesz.

Zostań influencerem, daj się odnaleźć

Wyobrażasz sobie sytuację, gdy twoje treści wywierają wpływ na innych. Nagle osoby z branży, czytają twoje wpisy i są zainteresowani tematyką Twojego bloga. Teraz pomyśl, ilu potencjalnych szefów firm przegląda Twojego bloga? Może 1 miesięcznie, a może 10 szefów dziennie.

Szukasz pracy na konkretnym stanowisku w konkretnej branży? Daj się odnaleźć, zdobądź wymarzoną pracę… pokaż się “on-line” z najlepszej strony.

Jest dobra wiadomość dla Ciebie! Nikt, nie urodził się Influencerem! Wszyscy doszli do tego ciężką pracą. Ale kto wie, może właśnie Twój blog będzie rozwiązywał, czyjeś problemy i stanie się furtką do lepszego życia.

Nie wiesz jak zacząć? Napisz maila, porozmawiamy i coś spróbujemy zrobić.

Potrzebujesz blog osobisty? Zobacz nasze produkty dla blogerów

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *