fbpx

Ile trwa zbudowanie strony internetowej?

Ile trwa zbudowanie strony internetowej? Czy potrzebujesz duży projekt internetowy czy mały blog? Na te pytania odpowiem w kilku elementach, bo temat nie jest tak prosty.

Potrzebuję duży serwis czy mały blog?

Temat oczywiście dotyczy nie tylko samego wdrożenia, zaplanowania i wykonania ale przede wszystkim budżetu jakim dysponujemy. Możemy zrobić małą stronę, blog w kwocie 2000-2500zł netto, a możemy rzucić się na szerokie wody i zbudować platformę za ponad sto tysięcy złotych.

Ale nim, wyjmiesz książeczkę czekową, warto zrobić sobie listę za i przeciw wydaniu różnych sum pieniędzy, zbudować podstawowy spis wymogów, jakie musi strona spełnić, opcji dodatkowych, elementów bez których nie wyobrażamy sobie zbudować strony.

A na sam koniec jeszcze raz wszystko przeanalizować pod kątem efektów jakich się spodziewamy za miesiąc, pół roku, rok?

Budujemy prosty blog internetowy

Prosty nie oznacza, że kiepski. Prosta platforma świetnie sprawdza się przez pierwsze 2-3lata od uruchomienia. Bazujemy na podstawowych elementach oraz przyzwoitej grafice. Zbudowanie podstawowej strony to praca na kilka dni. Mówimy tutaj, tylko o instalacji oraz dopieszczeniu wyglądu oraz dograniu najważniejszych dodatków ułatwiających pracę i zabezpieczających system.

Prosta strona zajmie nam 3-4 dni. Ale co gdy projekt jest skomplikowany?

Przy dużym projekcie same prace informatyczne mogą trwać nawet kilka miesięcy. Ale tu nie ma reguły, jeśli wszystko zaprojektujemy poprawnie a decyzje będą podejmowane szybko, powinniśmy zmieścić się w 2 tygodniach na proces planowania i 2-5 tygodni na proces wdrożenia nowej strony.

Oczywiście, duże projekty mają swoje plusy i minusy. Przede wszystkim tworzymy coś unikalnego, niepowtarzalnego i w dobrej szacie graficznej. Taka strona od razu wyróżni się z tłumu ale oczywiście, są i minusy tego rozwiązania…

Czas wdrożenia jest dłuższy, koszty miesięczne utrzymania platformy również rosną. Dodatkowo prawdopodobnie skorzystamy z dodatków pisanych “dla nas”, co może być problemem w przyszłej kompatybilności projektu. Należy założyć dodatkowy budżet (często nie mały) na dodatkowe poprawki w ciągu roku. Korzystanie z dużych serwisów jest zawsze kosztowne.

Porównujemy to do zakupu auta. Koszt, jaki składa się na koszt auta, to nie tylko “sam zakup”. Nawet nowe auto wprost z salonu musi zostać zatankowane lub naładowane jeśli to elektryk. Dochodzi koszt opon, płynów, klocków hamulcowych i innych elementów eksploatacyjnych. Do tego trzeba doliczyć potencjalne naprawy, etc.

Czasem proces planowania, może być droższy od samej strony internetowej.

Tylko od nas zależy jak szybko zakończymy planowanie naszej strony i przejdziemy do jej budowania. Dobre planowanie, to optymalne planowanie bez zbędnych przestojów.

Najdłuższe wdrożenie przy którym pracowałem, to budowa strony 1,5mc – zajęcie dla 9 osób na pełnym etapie. Do tego dołożyć trzeba 7 miesięcy projektowania i tworzenia briefu po stronie zamawiającego.

Bardzo często, jak nie wiemy czego potrzebujemy oraz nie mamy prostej ścieżki decyzyjności, to proces pisania założeń, może właśnie tyle wynosić.

W tym przypadku, stronę “opisywała” grupa 7 osób od klienta. Spotkania odbywały się raz w tygodniu, każdy miał swoje zdanie a do tego jeszcze trzeba było zmieścić się zarówno w budżecie jak i zbudować, coś co zadowoli wszystkie działy biorące udział w spotkaniach.

Co ciekawe, koszty “godzin pracy” wszystkich osób, biorących udział w zebraniach przekroczył prawie dwukrotnie budżet samego wdrożenia. Czasem warto skorzystać z usług specjalistów, niż ustalać samemu co chcemy w grupie, osób nie posiadających doświadczenia w budowaniu stron internetowych.

Oczywiście całe wdrożenie zakończyło się sukcesem a strona działa do dziś (od 4 lat bez awarii i problemów).

To tylko wskazuje, że proces przygotowania się do stworzenia dobrej strony może być krótki a może zajmować wiele spotkań, zebrań i rozmów… to tylko od Ciebie zależy, którą drogę wybierzesz.

Duże projekty, można wdrożyć nawet przez okres jednego miesiąca w tym brief, założenia, użyteczność, poprawki, testy i wdrożenie.

Potrzebujesz nowej strony internetowej albo bloga? A może potrzebujesz osoby, która zajmie się współpracą z agencją WEB’ową? W obu przypadkach pomożemy w realizacji Twoich celów. Zapraszamy do kontaktu:

    .

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *