Gdy już zdecydujesz, blog jest dla Ciebie. Czas usiąść, pomyśleć o czym chcesz pisać… i zacząć pisać. To tak proste albo tak trudne. Jeśli nie zaczniesz, nie zdobędziesz głównej nagrody. Jak zacząć pisać blog? Oto podstawy budowania udanego biznesu on-line.
Zostań blogerem, by nauczyć się blogowania
The best way to learn to be a blogger is to be a blogger
Ale blog, to ciężka praca. Codzienne wyzwania ale również wiele zabawy i radości, że tworzymy “coś własnego”! To właśnie to poczucie, tworzenia jest tak niesamowite, że pcha nas do dalszego rozwoju i pokonywania kolejnych przeszkód.
Gdy znajdujesz temat, siadasz nad jego opracowaniem, szukasz motywacji oraz chcesz zostać blogerem “większego kalibru”. To tylko niektóre, wyzwania ale również przyjemności. W pewnym momencie, pisanie staje się naturalne i robisz to każdego dnia. Bez wakacji, bez przerwy… bycie blogerem to zajęcie na całego. Zatem pisz i zostań blogerem!
“Nasze początki, nie były kolorowe. Przez wiele lat zmienialiśmy, tysiące razy nasze pisanie. Ale wiesz co? Dziś mamy już mniej więcej, wszystko poukładane a blogi tworzymy już z miłości, nie musu.”
Wytrwałość drogą do sukcesu
Chcesz się poddać? Nie rób tego, to właśnie dzięki wytrwałości możesz odnieść sukces. Jedni stworzą zarobkowego bloga w 3 miesiące innym zajmie to nawet kilka lat. Wszystko zależy od branży i niszy, w której chcesz tworzyć swój przekaz.
Oczywiście, musisz również prowadzić bloga w oparciu o plan publikacji oraz rodzaje komunikatów. Blog musi być tworzony sukcesywnie. Zobacz ile czasu średnio poświęcasz na napisanie jednego wpisu. Potem zaplanuj tydzień, miesiąc i rok. Możesz dodawać wpis raz w miesiącu a możesz to robić raz dziennie.
Im częściej tym lepiej, ale zadbaj o jakość treści. Lepiej dodać raz w tygodniu jeden przemyślany wpis, niż 10 dziennie, które nie znajdą odbiorcy.
“Nie poddawaj się… My tworzymy, blogi od 2000 roku, a pierwszy sukces “finansowy” odnieśliśmy dopiero po 4 latach. Gdybyśmy, nie byli wytrwali w tym co robimy i rzucili nie widząc efektów to dziś nie powstał by ten wpis. Planuj, działaj a sukces na pewno przyjdzie.”
Tylko wartościowe treści
Od tego jaką wartość oferuje treść, zależy przyszłość Twojego bloga. Im ciekawsze publikacje, tym większa szansa na odniesienie wielkiego sukcesu. W większości przypadków, blogi z jednej branży są bardzo podobne. Wybije się tylko ten, który potrafi nie tylko zainteresować czytelnika, ale również nakłonić go do działania.
Lepiej mieć blog z 200 wpisami o dużej wartości merytorycznej, niż blog z 2000 wpisami bez tej wartości. Oczywiście, jeszcze lepiej mieć blog z 2000 wartościowych publikacji. Kluczem, również jest ilość wpisów i ich promocja on-line.
“Od wielu lat, śledzimy inne blogi. Te, które dają nam przyjemność i wiedzę, odwiedzamy każdego dnia. Te, które nic nie wnosiły do naszego życia, dawno już nie istnieją. Ty też, masz na pewno swoje ulubione miejsca w sieci. Niech, Twój blog będzie ulubionym, miejscem dla kogoś innego!”
Nie udawaj innych
Czyli pisz we własnym stylu, który jest Twoim osobistym. Nie kopiuj i naśladuj innych osób, to nigdy się nie udaje i nie wychodzi Tobie na dobre. Nie martw się o ten styl, im więcej będziesz pisać, tym będzie on lepszy.
Owsiak, z jąkania stworzył Swój wyróżnik i styl
Pisz tak, by nie zmuszać się do wymyślania zdań w sprzeczności z wewnętrznym ja. Wszystko co sztuczne, nie będzie interesujące. Naprawdę lepiej pisać prostym językiem od serca, niż starać się umieścić cały słownik wyrazów obcych.
Czyli, pisz o własnych odczuciach, własnymi słowami tak by być zadowolonym z efektu końcowego. Z czasem, nasz język będzie coraz lepszy a nasz przekaz, będzie trafiał do coraz większej liczby osób. Pozwólmy, polubić się za to jakim jesteśmy a nie jakim chcemy, by nas widziano. Naturalność, zawsze się obroni!
“Gdy opowiadamy lub piszemy z serca, powstają takie wpisy jak ten. Czy wyczuwasz, naszą miłość do blogowania? Bo właśnie, blogosfera, to nasze życie, praca i przyjemność. Ba, nawet relaks… nawet podczas pisania, tej publikacji odczuwamy relaks i adrenalinę jednocześnie. Czujemy, że żyjemy, bo tworzymy coś swojego”
Jak pisać bloga, to tylko o tematach nam bliskich
Zawsze to powtarzamy i wałkujemy. Jeśli coś kochasz, jest coś twoim hobby i jesteś w czymś ekspertem to o tym pisz blog. Jeśli lubisz szycie na maszynie, warto o tym pisać. Osoba, która całe życie pracowała z maszyną do szycia będzie miała wiele doświadczeń, porad i wiedzy do udostępnienia.
Hobby czy miłość do czegoś, jest właśnie pierwszym krokiem do udanego biznesu on-line. Kochasz swojego psa lub kota? Twórz bloga na temat wychowania zwierzaków, opieki, karmienia i sprzętu. A jeśli towim hobby jest majsterkowanie, to warto pisać właśnie poradniki majsterkowicza.
My nie wiemy jak zbudować szopę na narzędzia, czy przydomowe jacuzzi. Ale, gdy nadejdzie czas, że będziemy chcieli coś zbudować, to może właśnie z Twojego bloga wykorzystamy projekt i porady. Oczywiście, ten przykład można zastosować do niemal każdego tematu blogosfery.
“Tworzyliśmy kiedyś blogi o tematykach modnych, w danym czasie. Ale nie kochaliśmy ani tej tematyki, ani nie potrafiliśmy czerpać przyjemności z ich prowadzenia. Chcieliśmy, za wszelki sposób znaleźć kasę w aktualnych “trendach”. Nie tylko, nic nie zarobiliśmy, a jeszcze straciliśmy czas i pieniądze. To porażki, które sprawiły, że teraz nie popełniamy tych błędów.”
Zmieniaj się i eksperymentuj
Blog zmienia się razem z nami. To co wydawało się być dobrym pomysłem na temat bloga z biegiem czasu, może ulec całkowicie zmianie. Ale to dobrze, trzeba rozwijać nie tylko swoją wiedzę, ale również nasze platformy.
Zmiana jest dobra, tak samo eksperymentowanie. Jak widzisz, że coś nie wychodzi zmień to. Gdy będzie lepiej, to wiesz, że zmiana była dobra a jeśli nie zadziałało, wróć do punktu wyjścia i zacznij kolejny eksperyment.
Dobrym przykładem są eksperymenty typu A/B. Czyli mamy 2 wersje jednego wpisu i testujemy, która działa lepiej. Wybierz, tę lepszą i dokonaj kolejnych zmian. Jest to proces bez końca, zawsze można coś ulepszyć.
“To już chyba czwarta wersja, szkoły blogera. Zmieniamy się każdego dnia, z godziny na godzinę powstają nowe pomysły, nowe wpisy i plany na przyszłość. Tak samo, dzieje się z naszymi innymi blogami. Nie lubimy, stać w miejscu. Zawsze znajdzie się coś do poprawy. Zobacz co i Ty możesz zmienić na swoim blogu dziś, jutro… i tak każdego kolejnego dnia.”
Analizuj dane i opinie
Blog to twór internetowy. Masz dostęp do wielu ciekawych aplikacji. Analizuj statystyki, testy, wyniki sprzedaży i poprawiaj. Blog to niekończąca się opowieść.
Bardzo ważnym elementem, jest również sprawdzanie opinii. Pytaj się o nie swoich czytelników, oraz sprawdzaj opinie, które pojawią się pod Twoimi wpisami. Tu bardzo przydatne są komentarze. Jeśli jesteś w tym miejscu artykułu i masz siłę czytać, dalej zostaw również komentarz pod tym artykułem tak byśmy wiedzieli, czy był on przydatny dla Ciebie.
“Zaczynaliśmy od słabych analiz i prostych statystyk. Dzisiejsze, narzędzia potrafią nie tylko podać, liczbę osób odwiedzających, ale również co osoby robią na stronie i gdzie klikają.”
Blogowanie to nie praca, to styl życia
Jak pisać bloga, to tak by był on sposobem na życie. To co daje nam satysfakcję i zarobki, staje się wymarzoną pracą. Tak na prawdę, blogosfera to jeden z tych “zawodów”, który jest dla nas wyzwoleniem od szarej codzienności.
Gdy Twój blog zarabia dobrze, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać go mieszkając w słonecznej Hiszpanii. Wolisz zimniejsze klimaty? Nie ma sprawy, weź do ręki globus i zobacz ile jest możliwych miejsc. Do blogowania, potrzebujesz tylko internet, chęć oraz wytrwałość. Działaj!
Blogging is not a job, it’s a lifestyle
Pisanie bloga, nas uwalnia. Nie tylko wewnętrznie, gdy mamy możliwość wylać uczucia na “przysłowiowy papier”, ale również zewnętrznie. Nagle granice przestają być widoczne. Wolność sprawia, że nasz biznes możemy prowadzić z dowolnego miejsca na świecie. Stajemy się częścią “blogosfery” a nasze codzienne zajęcia przestają być pracą. Nagle stają się sposobem, na życie. A to wciąga i to bardzo!
“Przypominają mi się, liczne zlecenia w ciepłych krajach. Nie tylko wyjazd, był opłacony przez zlecającego, ale jeszcze płacili nam za publikacje, zdjęcia i filmy, które udostępniam na swoich blogach. Tak właśnie, zwiedziłem Jordanię, Egipt czy Wielką Brytanię. Każde wakacje, wyjazd i przygoda to kolejny, powód by dzielić się nim z naszymi czytelnikami. Laptop, zawsze znajduje się w bagażu podręcznym. Nie ma możliwości, by wyjechać gdzieś bez narzędzi. A jeszcze lepiej smakuje praca blogera, gdy siedzimy w gorącym kraju na plaży.”
Dawaj szczęście innym
Niech czytelnik z Twoich wpisów, wynosi wiedzę ale również szczęście, nadzieję, dobre samopoczucie i przede wszystkim motywację. Motywuj innych do działania. Spraw, by ich każdy dzień był udany, po przeczytaniu Twojego nowego artykułu.
Don’t Worry Be Happy
Przekazując szczęście innym, otrzymujemy w zamian dar jakim jest czytelnik, który poświęci swój czas by przesłać link do bloga znajomym. Taki marketing szeptany, to świetna sprawa dla naszej marki internetowej.
Zobaczysz, że z czasem Twój blog będzie Twoim szczęściem. Więc, dziel się nim z innymi. Przestaniesz się martwić, by odnaleźć nową drogę życia. Kto wie, może za jakiś czas na blogowaniu, zarobisz tyle, że będzie on tylko dla Ciebie hobby a nie sposobem zarabiania. W tym momencie, zarobki na pewno jeszcze bardziej poszybują do gwiazd.
“Dziś czytamy, już tylko te wpisy, które nas rozbawiają, relaksują albo czegoś uczą. Już dawno, nie wchodzimy na strony, ludzi negatywnie nastawionych do życia. Tak samo, ograniczyliśmy do minimum oglądanie wiadomości. Zobacz, wiadomości w TV bombardują, nas tylko negatywnym przekazem. Potem, dużo trudniej zabrać się do pracy. Od rana, lepiej się pośmiać i posłuchać dobrej muzyki, która nas nakręci na cały dzień.”
Pisz więcej niż publikujesz
Warto mieć zapas gotowych artykułów. Przydadzą się, gdy dopadnie nas choroba lub nie będzie nowych pomysłów na wpisy. Oczywiście, nie rezygnuj z pisania na żywioł. Możesz napisać, dwie publikacje na ten sam temat i dodać tę lepszą. Możesz, też napisać kolejną będącą uzupełnieniem, którego wpisu by dodać go za kilka dni, miesięcy czy lat.
Tu nie ma złotych zasad. Każdy bloger, ma inny warsztat. I twój i nasz, będzie inny. Nie można też, powiedzieć, że to nasz będzie lepszy czy gorszy. On zawsze będzie inny. Wiedzę, którą przekazujemy w artykułach, nie musisz stosować 1 do 1. Ważne, by dała podstawy do dalszego działania i sprawdzała się właśnie u Ciebie.
“Ten artykuł powstawał ponad trzy dni. Czemu się zapytasz? Bo, oprócz tej publikacji, przez te trzy dni napisaliśmy jeszcze blisko piętnaście, innych artykułów. Zawsze jest tyle do pracy. Dodatkowo, podczas pisania, tego wpisu, stworzyliśmy dodatkowe cztery drafty, publikacji pobocznych. Pojawią, się w przyszłości na naszym blogu.”
Oto dwa Niesamowite Narzędzia zupełnie za darmo!
Oto na Twoje ręce przekazujemy dwa najlepsze narzędzia dla Blogera. Nam pomagają w tworzeniu treści od 2004 roku i nie wyobrażamy, sobie by ich nie było przy nas. Są tak niesamowite, że działają w 100%, za każdym razem. Naprawdę! Nie ma nic lepszego, co daje tyle swobody i siły do dalszego działania.
Obiecane niesamowite narzędzia to…
- Notes i pióro – tu zapisuj swoje pomysły i plany. Nawet jeśli ich nie zrealizujesz w tym roku, mogą się przydać w przyszłości. Zapisuj, gdy tylko się pojawi nowy pomysł. Mały, średni lub jeden z tych wielkich. Zawsze, możesz do nich wrócić gdy przyjdzie odpowiedni moment. Dobrą praktyką, jest przeglądanie zapisków na początku, każdego nowego roku. Skreślamy, te które się udało zrealizować i zachowujemy, te które przydadzą się w przyszłości.
- Aplikacja Dyktafon w smartfonie – nie, zawsze mamy możliwość, skorzystać z notesu albo wolimy, nagrywać nasz głos. Jeśli nie chcesz korzystać z notesu, możesz spróbować z nagrywaniem pomysłów na dyktafonie. My osobiście, gdy coś nagramy, zaraz przepisujemy gdy jest wolna chwila do notesu.
Oczywiście oba narzędzia, możesz stosować na zmianę. Zobaczysz, że już po pierwszych kilku miesiącach, zauważysz jak ten sposób działania wpłynął na Twoją osobowość i blog. Zobaczysz też, że wiele pomysłów zapisanych “fizycznie na kartce”, same się zrealizują w Twoim biznesie on-line.
“W naszych szufladach, leży blisko dwadzieścia notesów z pomysłami. Szkoła blogera, również jest realizacją pomysłu z 2012 roku. Tylko, pomysł musiał znaleźć się w odpowiednim czasie. Teraz, ten czas już się dzieje, a notatek nam przybywa. Daj, nam znać gdy zapiszesz pierwsze 10-20 stron Twojego NOTESU Pomysłów”
Twórz Historię, nie bloga
Wszyscy lubimy dobre historie, czy to wakacyjne opowieści czy biznesowe przygody. Staraj się tworzyć historie a nie suche opracowania. Gdy coś czyta, się źle nie odnajduje wielu odbiorców.
Suche dane statystyczne, są monotonne i sprawiają, że chce nam się spać. Ale gdy tylko, dane opiszemy historią, która sprawiła, że są one potrzebne do zrozumienia całości, nagle zmieniamy do nich podejście. To właśnie historie sprawiają, że budujemy coś niesamowitego.
Nie zapominaj oczywiście, o wyglądzie swojego bloga. Jest on również ważny! Ale, też nie zapominaj, że to właśnie Twoje artykuły są najważniejszym elementem strony. Pisz… poprawiaj i pisz.
“Jak widzisz w całym artykule, dodaliśmy osobiste doświadczenia w cudzysłowach. Czy czytało, się lepiej wiedząc, jak u nas wyglądał rozwój osobisty i blogowy?”
Piszesz? Słuchaj muzyki i bądź Fit
Słuchaj muzyki, która pomaga się Tobie skupić na pisaniu. Nam to pomaga! Nawet, ten artykuł powstał podczas słuchania ulubionej muzyki. Oczywiście, jeśli coś innego motywuje Ciebie do działania to korzystaj z innych narzędzi. Może być muzyka, dobra herbata czy kawa, dźwięki natury a nawet biały szum. Wszystko, co sprawia, że możesz pracować szybciej i efektywniej.
Oczywiście, proponujemy ograniczyć do minimum spożywanie słodyczy czy niezdrowej żywności. Zdrowe ciało to zdrowy duch. Warto rozważyć ruch na świeżym powietrzu oraz wszelkie aktywności sportowe, dające Tobie energię. Znajdź zajęcie, które Tobie sprawi najwięcej przyjemności a przy okazji, pomoże w dobrej kondycji. Dla jednych, może to być bieganie a dla innych Yoga.
Jeśli będziemy, w bezruchu spędzać dzień za dniem, przed monitorem i jeszcze faszerować, się pustymi kaloriami, szybko pojawi się problem z nadwagą i inne dolegliwości.
“Gdy powstał blog o nurkowaniu, byłem na początku przygody nurkowej. Szybko, się okazało, że lata spędzone przed komputerem z paczką chipsów, to był zły pomysł. Nigdy nie lubiłem, ćwiczeń fizycznych, nawet w szkole podstawowej i liceum. Dziś trzy lata po założeniu bloga nurkowego, chodzę raz w tygodniu na fitness z trenerem personalnym, sporo spaceruję i rozciągam te partie mięśni potrzebne do noszenia ciężkiego sprzętu nurkowego. Można powiedzieć, że branża i tematyka bloga wymusiła na mnie zdrowszy tryb życia. Za co jestem oczywiście wdzięczny.”
Jak pisać bloga, to pisz dla czytelników
Jak już chcesz pisać bloga, to rób to tak by pomagać innym w ich problemach. To naprawdę, się opłaca, gdy nasze treści powstają pod konkretne potrzeby. Gdy piszesz, o zdrowiu warto sprawdzić, jakie są częste problemy.
Na pewno będzie dobrym pomysłem, gdy napiszesz o bólach kręgosłupa podczas pracy. To wiele osób, przeżywa każdego dnia. Czasem nie mogą wstać z łóżka, a czasem problemem jest wstanie z fotela w miejscu pracy. Widzisz “problem” sugeruj rozwiązania.
Twoje doświadczenia są ważne. Nie tylko budujesz, pozycję eksperta w danej dziedzinie, ale również budujesz jakość swojej strony. Dobrym pomysłem, będzie zapytanie się, np. podczas darmowego spotkania live, z jakimi problemami borykają, się Twoi czytelnicy. Q&A to świetny, sposób na zwiększenie, atrakcyjności bloga.
“U mnie z bólami pleców, było naprawdę strasznie źle. Podczas mojego ślubu i wesela, nie mogłem się ruszać. Ran w dniu ślubu nie mogłem wstać z łóżka, a żona, musiała mi założyć skarpetki. Nie mogłem się schylić, tak było źle! To prawdziwa historia, z mojego życia z bólem kręgosłupa. Nie czuje się ekspertem, w pokonaniu bólu pleców. Ale powiem, co mi pomogło. Walczyłem, z bólami pleców i szyi od wielu lat. Oczywiście, przyczyną były godziny przed monitorem, podczas blogowania. Zmieniłem fotel, na wygodniejszy z odpowiednimi ustawieniami, lepsze biurko i zacząłem ćwiczyć. Tfu, tfu… by nie zapeszać, od około roku, nie mam codziennych bólów.”
Współpracuj z innymi
Zobacz z kim, możesz rozpocząć współpracę. Szczególnie na początku nie mamy zbyt wiele możliwości. Ale gdy zaczynasz, poszukaj, kto może Tobie pomóc i która współpraca będzie dobra dla Twojego bloga.
Czasem warto nawiązać, współpracę z producentami bezpośrednio a czasem, warto nawiązać współpracę z innym blogerem czy właścicielem grupy na Facebook. Social media, nie są najważniejsze, ale warto z nich korzystać.
Dużo łatwiej, tworzy się coś niesamowitego w grupie, niż samotnie, gdy musimy wywarzać drzwi, dawno otwarte. Zobacz ile wiedzy jest dostępnej w internecie. Czy naprawdę, warto marnować godziny na testowanie czegoś samemu, gdy wyniki testów dawno zostały opublikowane?
“Czy wiesz, że Amazon zaistniał w internecie, gdy podpisał umowy na wyłączność z wyszukiwarkami takimi jak Google i Bing? Dzięki, tej współpracy dziś Amazon jest pionierem i innowatorem w branży ecommerce a Google, stara się go doścignąć. Na początku, sytuacja była odwrotna, i Amazon potrzebował ruch, który oferowały mu wyszukiwarki. Nigdy nie wiemy, gdzie doprowadzi nas współpraca i jak to się potoczy.”
Hej, to już koniec. Mamy nadzieję, że się podobało. Publikacja, jest fragmentem naszego szkolenia “Od Blogera do Influencera”, gdzie dzielimy się 20 letnim, stażem w internecie.
Jeśli publikacja, się podobała zostaw komentarz poniżej, dołącz do naszej grupy i odwiedzaj nas częściej. Obiecujemy, dostarczać więcej nowego istotnego contentu dla blogerów.

Firma w Internecie
Newsletter dla poszukujących informacji o prowadzeniu firmy w internecie. Ciekawostki o Social Mediach, Content Marketingu, Strategii On-line i kanałów sprzedażowych.
Dziękujemy!
Wszystko się udało, sprawdź skrzynkę pocztową!
[…] Jak pisać bloga – pierwsze kroki twórcy […]
Świetny tekst ? sama jestem początkującą blogerką dlatego każda nowa wiedza jest na wagę złota ?
Super, że artykuł się podobał! Na naszym blogu znajdziesz, sporo informacji i podpowiedzi. Warto również dołączyć do naszej Grupy Wsparcia na FB. A w naszym mini newsletterze, co jakiś czas wysyłamy treści premium.