fbpx

Jak zostać blogerem? Czyli przechodzimy na swoje

Jak zostać blogerem i czym jest właściwie blogowanie? Czyli podstawowe wiadomości z zakresu przygotowania się do zawodu blogera.

Czy wiesz, że możesz zarabiać prowadząc bloga? Blogowanie to nowoczesne zajęcie biznesowe. Nie tylko hobby ale również sposób na zmianę sposobu zarabiania. Poczytni blogerzy zarabiają i to bardzo dobrze. Oto kilka porad jak zostać blogerem i czy warto.

Blogowanie to praca 2.0, nowoczesny zawód dla osób kochających wyzwania.

123 i jesteś Blogerem! Tak, to na prawdę nie jest trudne by zacząć pisać. Blogowanie, to świetny sposób na swoje życie ale również niesamowita frajda z blogowania.

Kim jest bloger?

Tak, właśnie od tego należy zacząć ten artykuł. Kim tak naprawdę jest bloger? Blogerem jest osoba, która prowadzi własny kącik internetowy w sieci (stronę – bloga). Tworzy treści, dzieli się swoją wiedzą czy doświadczeniami a przede wszystkim zdobywa popularność.

A więc szukasz informacji jak zostać blogerem? To świetnie! Blogowanie, to cudowne zajęcie, którym zajmujemy się od lat. To nowy sposób na połączenie pracy bez rezygnacji z życia rodzinnego.

Będąc blogerem wystarczy zadbać o dobrej jakości treści, które przypadną do gustu naszym czytelnikom. Pamiętaj, tu ne ma dobrych i złych blogów, są tylko te nudne i bardzo interesujące. Początki zawsze są ciężkie, ale z dnia na dzień Będziesz pisać ciekawiej.

Nim zostaniesz blogerem warto pomyśleć o tematyce bloga, sprawach technicznych oraz monetyzacji (na czym będziesz zarabiać).

O czym ma być mój blog?

To kolejne bardzo istotne pytanie. To o czym mam pisać, skoro zostaje blogerem lub blogerką? Na to pytanie musimy sobie sami odpowiedzieć. Pomyśl co lubisz robić oraz co sprawia Tobie przyjemność. A może masz jakieś ciekawe hobby, którym chcesz się podzielić? Poszukaj niszy dla siebie. Działaj z głową ale w zgodzie z własnymi zainteresowaniami.

Nie ma nic gorszego, niż zakładanie bloga na siłę, w tematyce, której nie rozumiemy lub nie lubimy. Kolega pisze o książkach? Ale ty nie masz czasu wiecznie siedzieć przed książką, wolisz zrelaksować się grając w gry. No to jest pomysł, czemu nie pisać o grach?

Jeśli chcesz zobaczyć, co jest aktualnie trendi, warto skorzystać np. z Google Trends. Dzięki tej darmowej aplikacji, możemy zobaczyć czego ludzie szukają w internecie oraz jakie tematy są najciekawsze.

Tu warto być ponad czasowym. Nie twórz bloga, o tematyce, która przemija np. “Wybory 2020”, bo w późniejszych latach, nikt nie będzie zainteresowany wyborami z lat ubiegłych. Jeśli chcesz pisać o wyborach, może warto stworzyć blog o tematyce “Wybory w Polsce”.

Był to tylko przykład, tego jak wybrać tematykę, ale zaufaj… pisz o tym co kochasz, będzie dużo łatwiej.

Trochę spraw technicznych

Otworzenie bloga to odrobina spraw technicznych. Musisz wybrać nazwę domeny, system CMS, hosting oraz zadbać o uruchomienie nowego bloga.

Początkowe czynności mogą zająć od kilku dni po nawet kilka miesięcy wszystko zależy od Twojej wiedzy, doświadczenia oraz jak skomplikowany jest projekt. Warto już na początku, przeanalizować nasze potrzeby.

Co ma się znaleźć na blogu, czy umiemy zrobić to samemu i jakie dodatkowe funkcje możemy potrzebować. Gdy mamy listę kontrolną, zrobioną warto rozważyć zlecenie zbudowania gotowego bloga. Taki proces będzie szybszy i dużo tańszy, niż samodzielne budowanie wszystkiego od podstaw.

Współpracując np. ze Szkołą Blogera, masz pewność, że Twój nowy blog zostanie zbudowany w oparciu o sprawdzone rozwiązania i wtyczki. Jednocześnie, możesz cieszyć się swoim blogiem już po kilkunastu dniach od zamówienia. Tobie pozostanie, pisanie!

Ile kosztuje założenie bloga?

Zła wiadomość dla Ciebie. Nie ma minimalnej ceny, również nie ma górnej granicy. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz jak skomplikowany ma być blog. To właśnie projekt oraz dodatki dyktują cenę. Najprostszy blog to koszt 800-1000zł, najbardziej rozbudowane platformy to dziesiątki a nawet setki tysięcy złotych.

Na początek potrzebujesz własną domenę, to koszt ok. 50-100zł rocznie. Domena jest nazwą Twojego bloga, i po tej nazwie będą odnajdywać Ciebie czytelnicy. Dodatkowo potrzebujesz dobry hosting. Tu nie ma co oszczędzać, miesięczny koszt to około 50-100zł za wysokiej klasy platformę.

Kolejną czynnością już będzie samo utworzenie platformy blogowej. Tutaj, możesz wybrać profesjonalne firmy developerskie. Wiąże się to niestety z dużymi kosztami (minimum 15,000zł). Możesz też skorzystać z oferty “budowy prostego bloga na zlecenie”. Koszt tego drugiego modelu oscyluje pomiędzy 500-1000zł.

Gdy już blog powstanie, możesz rozpocząć pisanie treści oraz jej zamieszczanie. Warto jeszcze przed przygotowaniem całej platformy zaprojektować sposób jej prezentacji. Mowa tu nie tylko o grafice ale również o kategoriach czy menu.

Prowadzenie bloga wymaga czasu i cierpliwości

Blog nie jest projektem na jedno popołudnie czy tydzień. Prowadzenie bloga jest czasochłonne i wymaga od nas cierpliwości. Nie uda się z dnia na dzień zdobyć duże grono czytelników. Musisz uzbroić się w cierpliwość oraz dążyć do swojego sukcesu.

Blog to taka “łatwa” praca 24/7. Łatwa, bo robimy co kochamy. A praca bo wciąż coś poprawiamy, zmieniamy, dodajemy, rozbudowujemy i tworzymy. To twórcza i ciekawa praca dla każdego.

Wymaga od nas godzin cierpliwości, analizy oraz umiejętności budowania czegoś unikalnego i ciekawego.

Zarabianie na blogu

Zarabianie na blogu to skomplikowana sprawa. Przede wszystkim, musisz zadbać o odwiedziny i zbudowanie popularności bloga. Ale jest oczywiście, i dobra wiadomość na blogu da się zarabiać. Ba, nawet da się zarabiać bardzo dobrze.

A gdy już prowadzisz bloga i nie widzisz żadnych zarobków, widocznie robisz coś nie tak. Na temat problemów z zarabianiem, napisaliśmy artykuł “Co robisz źle, że blog nie przynosi zysku“.

Kilkanaście naszych artykułów o blogowaniu

Specjalnie dla Ciebie, zebraliśmy kilkanaście ciekawych artykułów o blogowaniu. Od początków, projektowania po elementy promocji i sprzedaży. Oczywiście, liczba artykułów rośnie a wszystkie znajdziesz w dziale “Blogowanie“.

  1. Jak pisać bloga – pierwsze kroki twórcy
  2. 8 nawyków każdego blogera
  3. Zostań ekspertem w swojej branży
  4. Blog osobisty jako narzędzie poszukiwania pracy
  5. Analiza branży i rynku dla Blogera
  6. 5 pomysłów na blog dla osób ze zdolnościami manualnymi
  7. 10 błędów początkującego blogera
  8. Blog w dobie kryzysu – czy to dobry pomysł?
  9. Jak prowadząc bloga zarabiać na MLM?

Podsumowując

Zacznij już dziś… lub w najszybszym możliwym terminie. Nie ma na co czekać, by zostać blogerem. Warto jednak dobrze przemyśleć jaki ma być Twój blog. Działaj mądrze, już na początku. Nie bój się popełniać błędów, zdarzają się one nawet najlepszym.

Z blogowaniem jest jak z nauką jazdy na rowerze, im dłużej to robisz tym lepiej to wychodzi

Oczywiście zachęcamy do korzystania z artykułów, które tu publikujemy oraz naszej pomocy przy zaplanowaniu i uruchomieniu bloga. Z pomocą cały proces będzie prosty i przyjemny.

Śledź inne blogi, zapisuj co ciekawego na nich się Tobie spodobało. Zapisuj pomysły, nawet te aktualnie nie realne. Może, się okazać że uda się je wdrożyć z sukcesem w przyszłości. Staraj się tworzyć blog o ciekawym wyglądzie oraz treściach.

Dobrej jakości artykuły się zawsze obronią. Te gorsze, przepadną w czeluściach internetu. Życzymy Powodzenia i udanego Blogowania!

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *