fbpx

O współpracy małej firmy z agencją Web’ową

Firmy poszukujące dedykowanego rozwiązania webowego często zwracają się do dużego dostawcy software house czy agencji webowej. Nie zawsze jednak rozmowa i współpraca idzie płynnie i bezproblemowo. Oto kilka podsgtawowych informacji, jak przeprowadzić proces projektu oraz późniejsze wdrożenie strony dla naszej firmy.

Współpracą z dużymi firmami IT zajmujemy się już sporo ponad 10 lat. Przez ten czas udało się nam zaobserwować, kilkanaście podstawowych problemów, utrudniających współpracę oraz realizację dobrych projektów.

Niestety nie ma “złotego środka”, jak tego typu pracę przeprowadzić szybko i skutecznie. Możemy na pewno zmniejszyć nieporozumienia, usprawnić przepływ informacji oraz działać w oparciu o uzgodniony budżet i terminy. Chodź i z terminami, czasem trudno jest nadążyć.

Chcemy stronę szybko, dobrze i tanio…

Oczywiście, to mit… agencje webowe i brandingowe nie robią tego typu projektów “tanio”. Wszelkie projekty w poważnych firmach, to dzieła indywidualne tworzone specjalnie pod klienta. To niczym garnitur z najlepszych pracowni. Szyty dla danego klienta, i tylko na tym kliencie garnitur będzie nieskazitelny!

Gdy chcemy dobrze i “SZYBKO”, będzie również trzeba dopłacić. Czasem pośpiech jest potrzebny bo musimy zdążyć z nową stroną na imprezę targową lub robimy aktualnie duży rebranding. Za krótki czas realizacji, przeważnie możemy spodziewać się dopłat. Związane jest to z minimalną liczbą godzin pracy potrzebnych do wykonania projektu. Jeśli na wykonanie strony potrzebujemy 350-400 roboczogodzin a na wykonanie projektu mamy niecałe dwa tygodnie, trzeba pracować po godzinach!

Określ swoje potrzeby

Chyba jeden z najtrudniejszych etapów z jakim się spotykamy podczas wdrażania dużych projektów. Już na samym początku, gdy określamy nasze potrzeby ważne jest by wszyscy się zgadzali jak ma wyglądać efekt końcowy. Jeśli w naszej firmie jest więcej niż jedna osoba decyzyjna, często sam proces planowania może trwać kilka miesięcy.

Określając swoje potrzeby pomyśl o tym co potrzebujesz już teraz oraz co może się przydać w przyszłości. Nie warto zamykać swojej drogi do rozwoju już posiadanego projektu.

Stwórz brief dotyczący strony, w którym opiszesz wymagane elementy, design, ogólny sposób korzystania ze strony oraz poruszania się po niej. W tym momencie, warto posiadać chociaż podstawową wiedzę z zakresu budowania stron internetowych oraz UX (User Experience). Jeśli, ktoś w twojej firmie posiada doświadczenie może być cennym członkiem zespołu odpowiedzialnego za budowę briefu.

Współpracuj z agencją

Gdy już wybraliśmy agencję, warto z nią współpracować. Komunikacja jest tu bardzo istotna. Może tu powstać problem ze zrozumieniem niektórych elementów technicznych jak i samego języka. Ale nie bój się pytać, postaw na szczerość oraz w prosty sposób określ swoje oczekiwania.

Zaufaj specjalistom. Nie ma nic gorszego jak narzucanie swojej “wizji”, na każdym procesie projektu. Agencje webowe znają najnowsze trendy w branży oraz mają dobrze wypracowane ścieżki, dotyczące działania serwisów. Strony wykonane przez specjalistów, są dużo bardziej atrakcyjniejsze, mają trudniejsze elementy od strony kodowania oraz działają.

Bo trzeba pamiętać, że nasza strona musi działać. Powinna być prosta w nawigacji, bez zbędnych technologicznych utrudnień. Jeśli użytkownik, może odnaleźć każdy produkt czy informację, szybko i bez pomocy to projekt jest dobry.

Uprość proces decyzyjny

O decyzyjności pisaliśmy już wcześniej. Ponownie jednak, wrócimy do tematu! Pamiętaj, by decyzje podejmować szybko oraz by sprawnie szła komunikacja z agencją. Projekty, które mają problem w procesie decyzyjności mogą trwać nawet rok, gdy ich faktyczny czas wdrożenia powinien zająć miesiąc czasu.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia we współpracy z agencją webową, czasem warto zatrudnić specjalistę z zewnątrz. Taka osoba, nie jest związana z Twoją branżą, ma świeże spojrzenie na proces projektowy oraz posiada doświadczenie wyniesione z innych projektów.

Zatrudnienie specjalisty, często potrafi znacznie skrócić okres tworzenia briefu oraz sam dokument pozwoli na szybsze stworzenie projektu oraz samego gotowego produktu. Nie mówiąc tu o samym budżecie. Bardziej precyzyjne określenie oczekiwań, przygotowane w odpowiedni sposób, potrafi zaoszczędzić spore nakłady finansowe za bezowocne spotkania i milionowe zmiany w projekcie.

Podsumowanie

Decydując się na budowę dedykowanego rozwiązania “z górnej półki” skup się na ważnych elementach planowania. Nawiąż współpracę z dobrą sprawdzoną agencją oraz wyraźnie określ budżet. Czasem zwiększenie budżetu o 10-15% da wielokrotnie lepszy wynik końcowy. Przy dedykowanych rozwiązaniach nie warto zbyt obcinać koszty. Oczywiście, nie warto również przeskalowywać budżet w drugą stronę.

Ustal z agencją plan działania, potrzebne elementy, które musisz dostarczyć oraz terminy, których będziecie się trzymać. Do budowy nowego projektu stwórz specjalną grupę projektową oraz współpracuj ze specjalistami z agencji.

A ty jakie masz doświadczenie we współpracy z agencją Web’ową? Współpracujesz sam, czy może masz dedykowany zespół specjalistów?

Szukasz agencji WEB ale nie wiesz kogo wybrać i jak zrobić to dobrze? Potrzebujesz pomocy w przeprowadzeniu projektu? Skontaktuj się z nami. Zajmiemy się wszystkim od procesu znalezienia agencji po wdrożenie rozwiązania szytego na miarę.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *