fbpx

Twoja firma widoczna w internecie – jak być on-line?

W dzisiejszych czasach, firma musi być widoczna w internecie. Jest tyle możliwości… czyli które, kanały promocji wybrać i jak dobrze zaprezentować się on-line? Podpowiadamy jak zaistnieć w internecie i jak prowadzić swoje wirtualne działania marketingowe.

Musisz być online, czyli Firma w Internecie

Czy wiesz, że aktualnie internet jest najpopularniejszym kanałem do poszukiwania firm i ofert? Wszystko zmieniły wyszukiwarki internetowe oraz Social Media. Dziś firma nie tylko stoi przed wieloma szansami, ale również wymaganiami w tworzeniu spójnego przekazu marketingowego.

Twoja firma musi być w internecie już dziś, by walczyć o pozycję na rynku jutro!

Nie tylko musimy zaplanować nasze działania, ale również mieć czas i wiedzę do ich wdrożenia. To oczywiście, nie zawsze jest proste i łatwe. Mimo wszystko, warto być widocznym w wielu miejscach oraz prowadzić działania reklamowe, promocyjne i sprzedażowe.

Oczywiście sam internet, daje nam również wiele możliwości prezentacji oraz sprzedaży naszych produktów. Wszystko, zależy w jaki sposób chcemy prowadzić nasze procesy sprzedażowe i jak wygląda nasza oferta.

Inaczej będziemy prezentować usługi spawania, inaczej ofertę agencji nieruchomości a jeszcze inaczej sklep komputerowy. Możemy, wybrać działania z zakresu promocji marki czy produktu. Możemy oferować darmowe wsparcie on-line, a nawet produkty wirtualne (ebooki, gazety, etc.).

Firma w internecie to coś więcej, niż sama strona internetowa i wizytówka na Google. To szereg działań wewnętrznych i zewnętrznych, które razem tworzą zaplanowany i spójny przekaz promocyjno-informacyjny.

Strona internetowa to wymagane minimum

Na samym początku, zadaj Sobie pytanie czy Twoja strona internetowa jest na czasie? Czy aktualny wygląd, rozwiązania oraz treści są przedstawione w odpowiedni sposób.

Ważny jest tu nie tylko wygląd ale sposób prezentacji treści, tak by były widoczne na różnych platformach internetowych. Twoi potencjalni klienci, będą oglądali stronę na urządzeniach mobilnych (smartfon czy tablet), na komputerze a nawet na telewizorze smart.

Musimy zadbać by strona była responsywna i dostępna ze wszystkich aktualnie używanych urządzeń (nie tylko mobilnych). Oczywiście, całość warto ubrać w szablon nowoczesny i dopasowany do naszej branży. Gdy potrzebujesz być on-line, zbudujemy Twoją nową firmową stronę internetową.

Dobrym pomysłem jest posiadanie własnego bloga firmowego. Taki blog, będzie promował naszą stronę, generował ruch oraz pomagał w pozycjonowaniu. Blogi firmowe w internecie, mogą być zintegrowane ze stroną firmową lub działać jako niezależna strona.

Oczywiście, im więcej i częściej piszemy tym lepiej. Dobrą praktyką będzie publikowanie 2-3 wpisów tygodniowo, dla optymalnych praktyk SEO. Wymaga to od nas niestety, poświęcenia czasu na budowanie treści i analizę działań. Jeśli Potrzebujesz pomocy, poprowadzimy Twój blog firmowy.

Twoja nowa strona firmowa (lub aktualna), powinna być szybka oraz responsywna. Responsywna, czyli wyświetlać się prawidłowo na różnych urządzeniach mobilnych.

Gdy już masz stronę, warto przeanalizować czy jest ona czytelna, dostarcza wszelkich informacji oraz czy jest dostępna w wyszukiwarkach. Dobrym pomysłem, jest wdrożenie na stronie dwóch kanałów, takich jak content marketing (treści, np. blog) oraz newsletter (dla stałych klientów).

e-commerce – czyli sklep online

Gdy sprzedajemy produkty B2C lub B2B, dobrym pomysłem jest wdrożenie własnego sklepu on-line. Jeśli sami prowadzimy sprzedaż, to sklep będzie idealnym sposobem prezentacji naszej oferty. Taki, sklep może być otwarty dla wszystkich lub wymagać logowania.

Gdy posiadamy sieć dilerów, nasze e-commerce może służyć za kanał realizowania zamówień do poszczególnych partnerów. Zaawansowane systemy, pozwalają również dopasować indywidualne zniżki oraz produkty dostępne tylko dla wybranych sprzedawców.

Oczywiście prowadząc sklep on-line, nie możemy zapomnieć o innych działaniach promocyjnych, przyciągających użytkowników do sklepu.

System LMS, gdy sprzedajemy kursy on-line

System LMS, służy do prowadzenia kursów on-line. Jeśli nasza firma prowadzi kursy stacjonarne, dobrym pomysłem i uzupełnieniem oferty może być przygotowanie jej w formie kursów internetowych.

Przewiduje się, że do 2023 r. Wartość światowego rynku szkoleń on-line osiągnie 22,4 mld USD.

Aktualnie na rynku jest wielki boom, na kursy on-line. Są one proste, przyjemne i pozwalają na szybką naukę bez wychodzenia z domu. W takich kursach możemy zamieścić grafiki, treści pisane, nagrania audio, prezentacje a nawet filmy wideo.

Świetnym pomysłem, może być wykorzystanie platformy LMS, do oferowania darmowych kursów specjalistycznych dla naszych partnerów handlowych, a nawet klientów. Kurs on-line, może w skuteczny sposób, pomóc w używaniu nowo nabytego produktu.

Social Media

Warto udzielać się w Social Mediach. Promować nie tylko firmę ale również nasze produkty. Tak, wiemy jak trudnym zadaniem jest nadzorowanie tych działań. Ale musisz wiedzieć, że kanały społecznościowe działają. Działają nie tylko na wizerunek ale również generują nam sprzedaż.

Sieci społecznościowe są największym źródłem inspiracji do zakupów konsumenckich, a 37% konsumentów znajduje inspirację do zakupu przez kanał. (PWC)

Dzięki, dobrze zaplanowanym działaniom, pozostajesz w kontakcie z klientami oraz osobami śledzącymi, Twoją markę. Dobrze przygotować się i wybrać odpowiednie kanały komunikacji.

Tu również warto zadbać o spójność prowadzonych kanałów z naszym wizerunkiem on-line. Zadbaj o odpowiednią szatę graficzną oraz dobrą prezentację. Możesz odpocząć a Social Mediami zajmiemy się my!

Dla oferty B2C, wybierz Facebook

Aktualnie najpopularniejsze medium społecznościowe. Świetnie sprawdza się w działaniach typu B2C, gdy chcemy dotrzeć do klienta indywidualnego. Warto zaplanować ile postów będziemy publikowali tygodniowo, jak ma wyglądać nasza szata graficzna i jakiego typu treści będziemy publikowali.

Facebook, czasem również dobrze się sprawdza w działaniach dookoła B2B. Bo nie możemy zapomnieć, iż prezesi i właściciele firm również są na FB. Tu możemy pomyśleć o wykorzystaniu reklamy jako dodatkowego sposobu na budowanie rozpoznawalności naszej marki.

Działasz w branży B2B, rozważ LinkedIn

LinkedIn, to już typowa platforma biznesowa. Spotkamy tu nie tylko specjalistów od PR i Marketingu. To również świetne miejsce do poznania właścicieli i osób kadry zarządzającej w strukturach różnych firm.

LinkedIn pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych. To również dobre miejsce do działań rekrutacyjnych i informacyjnych. Pamiętajmy, że jest to kanał biznesowy, który wymaga od nas przemyślanych komunikatów.

Raczej, nie zareklamujemy tu nowego ekspresu do kawy, chyba że poszukujemy dystrybutorów AGD, zainteresowanych współpracą. Warto, zadbać o profesjonalny przekaz marketingowy, ale nie pozbawiajmy się poczucia humoru.

Wyszukiwarka Google

Tu możemy zdecydować się na płatne formy reklamy. Dobrym, pomysłem będzie jednak postawienie na naturalne pozycjonowanie organiczne. Nasza strona internetowa, będzie z czasem coraz wyżej i wyżej w wynikach wyszukiwania.

Firma w internecie - Google

Pamiętajmy, że nasza firma musi być widoczna w internecie cały czas. Wyszukiwarki, są świetnym sposobem na darmowy ruch i generowanie leadów. Bardzo często, okazuje się, że internet jest jedynym źródłem sprzedaży dla wielu firm.

Zaplanuj działania dookoła Content Marketingu. Google uwielbia nowe treści, idealnie gdy na naszej stronie pojawiają się one często. Dobrą praktyką jest pisanie minimum jednego artykułu eksperckiego w miesiącu. Ale to już naprawdę minimum! Jeśli myślisz, poważnie o pozycjonowaniu na długi ogon, publikuj 2-3 publikacje tygodniowo.

Nasz Content Marketing, powinien dotyczyć nie tylko samych produktów, ale również spraw związanych z ich obsługą czy wyborem przed zakupem. Jeśli prowadzisz firmę usługową, to również opisuj swoje usługi oraz działania związane z ich dostarczaniem.

Google Moja Firma

Czyli firma w Google. Jest to darmowy sposób promocji, naszej firmy w wyszukiwarce. Ta bezpłatna aplikacja pozwala w prosty i atrakcyjny wizualnie sposób, zaprezentować naszą firmę.

Wpisując w wyszukiwarce “nazwę naszej firmy”, widzimy jej prezentację, dane kontaktowe oraz sposób dojazdu i linki do strony web. Dodatkowo, możemy w wizytówce prezentować nasze najnowsze wpisy czy publikacje.

Sam proces dodania i zakładania przeprowadzimy na stronie: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ . Obsługa może być odrobinę czasochłonna, ale warto skorzystać już dziś. Oczywiście, zawsze możemy przekazać utworzenie naszej “wirtualnej wizytówki”, firmie specjalistycznej.

Aplikacja wymaga jednak od nas weryfikacji. Najpopularniejszym sposobem jest przesłanie kartki pocztowej. W liście znajdziemy unikalny kod weryfikacyjny, który musimy wpisać w celu uruchomienia usługi. Weryfikacja jest jednorazowa (chyba, że zmieniamy adres siedziby). W taki oto sposób, nasza firma znajdzie się w internecie.

Google Ads i Facebook Ads – płatna reklama online

Firma w Internecie, może również skorzystać z płatnych form reklamy. Działają one świetnie, na krótkoterminowe sprzedaże. Dzięki wykorzystaniu Google Ads lub Facebook Ads, możemy zaprezentować naszą reklamę (lub produkt), wybranej grupie docelowej.

Reklamy, działają w taki sposób, że możemy wybrać rodzaj wyglądu reklamy, jej treść, odnośniki oraz działania jakie mają spowodować. Oczywiście, jest to dość kosztowna forma reklamy ale gwarantuje nam najszybszy sposób dotarcia do potencjalnych klientów.

Warto zwrócić uwagę, iż reklama działa tylko, gdy mamy odpowiednio zasilone konto. Po jej wyłączeniu lub wyczerpaniu środków, tracimy cały ruch z reklam. Tak więc, działanie to jest krótkoterminowym rozwiązaniem w przeciwieństwie, do działań Conten Marketingowych czy kanałach społecznych.

20 godzin tygodniowo

To średni czas potrzebny na prace związane z prowadzeniem marketingu internetowego. W skład działań, wchodzi uaktualnianie i prowadzenie strony firmowej, przygotowywanie materiałów graficznych, promocja w social mediach oraz inne działania.

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie płatnych form reklamy, to ten czas może się znacznie wydłużyć. Jak widać, by firma była widoczna musimy poświęcić sporo naszego czasu. Dobrym wyjściem, jest zlecenie prac firmie zewnętrznej, która nie tylko pomoże w przygotowaniu działań ale również zajmie się ich realizacją.

Globalne marki, posiadają wyspecjalizowane działy zajmujące się poszczególnymi kanałami komunikacji. Każdy, z tych działów do dyspozycji posiada nie tylko grafików ale często i własne studia nagrań czy studia fotograficzne.

Przykładowo firma IKEA posiada, własne przemysłowe studio fotograficzne, gdzie buduje wirtualne mieszkania i domy, wyposażone w ich meble. Przy tak, dużym biznesie własna infrastruktura jest ułatwieniem. Generuje jednak ona znaczne koszty!

Inne kanały komunikacji on-line

Omówiliśmy wcześniej takie kanały jak Social Media, Stronę Internetową, Google Moja Firma i reklamy płatne. Ale to nie wszystkie, kanały, które możesz wykorzystać do swojej komunikacji. Jest ich znacznie więcej! Oto przykład innych wartych uwagi.

Firma w internecie to wiele działań pobocznych oraz kanałów, które na siebie nachodzą i wspólnie potęgują przekaz. Warto, rozważyć działania nieszablonowe a czasem nawet nieoczekiwane.

Lista mailingowa / newsletter

Mailing to bardzo skuteczny sposób na komunikację z klientem. Możemy go prowadzić w sposób manualny, albo zdecydować się na wdrożenie systemu automatycznego.

73 procent milenialsów preferuje komunikację od firm drogą emailową

Dobrze prowadzona lista mailingowa pozwala nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale pomóc w promocji naszej firmy i odnawianiu znajomości z byłymi klientami. Więcej o automatyzacji email marketingu napisaliśmy tutaj.

Landing page

W odróżnieniu o standardowej strony internetowej, lendingi pozwalają na przygotowanie dedykowanych mini stron, realizujących konkretne zadania. Może to być sprzedaż, zapisanie się do newslettera a nawet wypełnienie ankiety czy formularza kontaktowego.

Landing jest standardowo pozbawiony rozpraszaczy i dodatkowych linków. Służy wyłącznie do konkretnego zadania. Jednocześnie, firma może posiadać wiele tego typu kreacji, w zależności od grupy docelowej czy celu jaki powinien zostać wykonany.

Boty & Chatboty

To jeden z najnowszych form automatyzacji komunikacji. Boty obsługi, pozwalają na automatyczne dostarczanie treści, np. podczas przeszukiwania wirtualnych poradników on-line.

Chatboty, pozwalają na automatyczny proces konwersacji za pomocą chatu, messengera Facebook i innych platform social mediów. Chatbot, może być dobrym pomysłem, na prezentację i udostępnianie materiałów na żądanie. Mogą to być zarówno pliki jak i wiedza w formie pisemnej.

Klient zadaje (lub wybiera), jedno z wcześniej zaprojektowanych pytań by otrzymać aktualną odpowiedź. Może to być, np. pytanie o godziny pracy czy adres siedzimy.

Warto pamiętać, że im bardziej zaawansowane zadania powierzamy botowi, tym bardziej skomplikowany będzie jego system. Wiele firm aktualnie oferuje ciekawe boty w systemie SAAS (płatność co miesiąc, za korzystanie z systemu).

Google Analytics, statystyki

Google Analytics, to darmowy system statystyk internetowych. Pozwala śledzić, ruch na naszej stronie internetowej. To podstawowe ale również najbardziej uniwersalne narzędzie do analizowania naszego ruchu on-line.

Na bazie statystyk, możemy przewidzieć zachowania naszych użytkowników, śledzić ich ilość a nawet dane demograficzne. Statystyki, mogą również posłużyć nam do nadzorowania zmian na naszych stronach.

Warto minimum raz w tygodniu odwiedzać i analizować nasze statystyki. Dane tam zebrane pozwalają na wprowadzanie małych zmian, ulepszających nasze systemy on-line. Pamiętajmy, że nasze strony, sklep czy landingi powinien być optymalny dla użytkownika. To on odwiedza nas w internecie.

Instagram

Świetnie się sprawdza, gdy możemy pochwalić się pięknymi grafikami. Wykorzystaj ten kanał, gdy masz piękne zdjęcia prezentujące to co robisz. Oczywiście, to kolejny kanał, który jest bardzo specyficzny.

Dla jednych, przynosi on ogromny ruch a w innych przypadkach nie generuje on żadnego. By nasze konto na Instagramie, działało warto tam publikować często. Niestety wymaga to kolejnych minut a czasem godzin tygodniowej pracy.

YouTube

Wykorzystanie filmów Video to aktualnie jeden z najlepszych kanałów informacyjno-promocyjnych. Oczywiście, jest on bardzo trudny w realizacji (filmów na wysokim poziomie). Wymaga doświadczenia i wiedzy nie tylko w procesie filmowania ale również postprodukcji.

Bardzo dobry kanał sprzedażowy oraz generujący olbrzymie zasięgi. Występuje tu ogromna konkurencja, więc nasze filmy muszą się naprawdę wyróżniać i dawać dużą wartość.

Prowadzenie kanału filmowego, możesz zacząć od jednej kamery i dobrego mikrofonu. Z biegiem czasu, będziesz Potrzebować oświetlenia oraz profesjonalnego oprogramowania do edycji video.

Podcasty

Podcasty czyli nagrania w formie audio. Ich zaletą jest możliwość słuchania on-line jak i pobierania plików w formacie MP3, do odsłuchu np. w samochodzie.

W Polsce, to jeszcze raczkujący sposób komunikacji, ale staje się on z roku na rok coraz popularniejszy. Wymaga od nas dobrej wiedzy z zakresu rejestrowania oraz obróbki materiału audio.

Podcast może być świetnym uzupełnieniem naszych materiałów pisanych (np. na blogu). Podcast firmy w internecie, może zbudować stałą grupę słuchaczy, co pomoże w dalszej promocji i sprzedaży. Coraz większa popularność tej formy przekazu, sprawi, że stanie się on również jednym z ciekawszych kanałów komunikacji w nadchodzących latach.

Wpisy sponsorowane

Obok reklamy płatnej w formie wizualnej, wciąż bardzo popularnym sposobem dotarcia do klienta, są wpisy sponsorowane. To nic innego jak nasze artykuły, opublikowane na innych stronach w internecie.

Może to być wpis o naszej ofercie opublikowany na portalu branżowym czy informacyjnym. Sprawdzają się, świetnie zarówno w formie promocji oraz działań SEO. Dobrej jakości wpisy w odpowiednich miejscach, świetnie budują naszą pozycję eksperta oraz pozwalają generować sprzedaż.

W tej formie współpracy, możemy działać np. z wybranym blogerami z naszej branży. Dzięki wpisowi, nasza firma trafia z przekazem, do osób zainteresowanych daną tematyką. Forma płatna, ale jej działanie jest długoterminowe. Wciąż jeden z najlepszych sposobów promocji w internecie.

Firma w internecie – podsumowanie

Dobre prowadzenie firmy w internecie to zadanie na pełen etat. Oczywiście, nie możemy tego robić by nie stracić naszej pozycji rynkowej.

Wszelkiego typu działania, powinny opierać się o konkretny plan marketingowy oraz realizować nasze cele. Warto, również zadbać o to by nie popełniać częstych błędów będąc on-line.

.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *