fbpx

Zrozumieć potrzeby inwestora – rozwiązania IT

Patrząc wstecz na projekty IT, które miałem przyjemność prowadzić zawsze zadaje sobie pytanie, czy nasza współpraca z inwestorem była dla niego dobra oraz czy rozwiązania zaproponowane pomogły w osiągnięciu założonych celów.

Pomóc inwestorowi

Gdy prowadzę kolejny projekt IT, moja rola jako Project Managera, nie kończy się na nadzorowaniu prac. Oczywiście, prowadzenie grupy projektowej jest ważnym elementem. Niemniej najważniejszą wartością jest pomoc w zrealizowaniu wizji inwestora. Bo gdy inwestor jest zadowolony, to i my jesteśmy zadowoleni.

Kluczem do odniesienia sukcesu jest oczywiście poznanie potrzeb, analiza projektu oraz dobre przygotowanie i zaplanowanie całego rozwiązania IT.

W większości przypadków, miałem okazję prowadzić projekty pisane pod zamówienie klienta. Takie customowe zamówienia, dają możliwość innowacji oraz budowania czegoś szczególnego.

Jak przejść projekt i nie zwariować?

Kocham wyzwania, nowe technologie i nowe projekty. Ale czasem praca Project Managera jest nie tylko wymagająca ale również stresująca. Myślę, że kluczem do sukcesu jest zaplanowanie całego przedsięwzięcia i nadzorowanie poszczególnych elementów składających się na całość.

Przed rozpoczęciem projektu, ważna jest rozmowa. Dobrze jest poznać wymagania i oczekiwania naszego klienta. Warto również pomyśleć, jakiego typu rozwiązanie będzie optymalne nie tylko w procesie planowania ale również budżetowania całości.

Nie ma nic gorszego, niż działanie w oparciu o bardzo mały i niedoszacowany budżet. Gdy dyskutuję z klientem, staram się wybadać jakie rozwiązania klient stosuje teraz i do czego dąży. Chyba, się to udaje, skoro nasze projekty są on-line już ponad 10 lat.

Proces planowania

A więc planujemy rozwiązanie IT. Cały projekt powinien zostać uzgodniony nie tylko z programistami i księgowością ale również rozmowy podczas projektowania prowadzimy z klientem. To jego projekt, jego wizja i przede wszystkim pieniądze.

Często zaczynamy z jedną wizją, która w procesie projektowania zmienia się z zupełnie coś innego. Jeśli nasze planowanie jest robione z głową to i efekt końcowy będzie idealnie wpasowany w oczekiwania. A jak wiadomo zadowolony klient, to również wypłata dla całego zespołu.

Jak planujemy?

  1. Poznaj potrzeby klienta
  2. Opracuj brief wspólnie z klientem
  3. Przedstaw brief w dziale programistów, designerów i UX developerów
  4. Wnieś poprawki i propozycje
  5. Przedstaw propozycję wstępną klientowi
  6. Poprawiony projekt wraca do działu IT
  7. Ponowne przedstawienie proponowanych rozwiązań i akceptacja klienta
  8. Proponowany budżet i akceptacja
  9. Rozpoczęcie projektu

To oczywiście, tylko propozycja. Wielu inwestorów podejmuje decyzje bardzo szybko a ich oczekiwania są sprecyzowane już na samym początku. Inni inwestorzy, potrzebują więcej czasu i poprawek, by ich produkt był tym wymarzonym.

Prace programistyczne

Przebieg tych prac zależy od wielu czynników. Od sposobu zarządzania czasem, możliwości produkcyjnych, przyjętego sposobu pracy po wymagania i skomplikowanie całego projektu. Jeszcze przed akceptacją zlecenia warto przeanalizować co będziemy potrzebowali do zakończenia projektu w założonym czasie i budżecie.

Rozmowy pomiędzy inwestorem a programistami powinny być prowadzone przez Project Managera potrafiącego dobrze komunikować się z obiema stronami. Ważne by produkt, który właśnie powstaje spełniał oczekiwania inwestora ale również był możliwy do napisania przez programistów i developerów.

Stały kontakt z klientem

Kluczowe jest utrzymywanie stałego kontaktu z klientem. Po tej stronie najlepiej posiadać dedykowana osobę lub zespół, który będzie informował o postępie prac.

Od informacji początkowych, ustaleń projektowych przez wspólne testowanie wersji DEMO i plan wdrożenia oraz szkolenia pracowników.

Dobry kontakt jest kluczem do odniesienia sukcesu w procesie zamawiania, produkcji i wdrożenie rozwiązania IT. Warto do tego zadania po stronie inwestora skierować osobę ze znajomością tematyki IT oraz podstawami rozwiązań dedykowanych. Tak, by oczekiwania klienta były jasne i zrozumiałe dla podwykonawcy.

To samo się tyczy tworzenia oprogramowania wewnątrz firmy. Gdy sami budujemy platformę informatyczną, warto rozumieć jak wygląda proces tworzenia i wdrożenia platformy informatycznej.

Potrzebujesz PM?

Poszukujesz osoby, do poprowadzenia Twojego projektu IT? Nie wiesz jak znaleźć i wybrać podwykonawcę? Zapraszamy do skorzystania z naszego doświadczenia. Pomożemy już w momencie projektowania produktu, zajmiemy się sprawami znalezienia wykonawcy oraz będziemy brali czynny udział w procesie budowy nowej platformy.

Wsparcie od A do Z, na czas projektów IT dla firm zamawiających. Zobacz więcej

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *